NB! Meie prognoosid ei põhine seapõrnal, kohvipaksul, kaartidel ega kristallkuulil vaid kasutame 100% loogikat ja kogemusi, mis meie kollektiivil paarikümne aasta jooksul ehitusmaterjalide turul tekkinud on.
Kõige pealt vaatame mida ennustasime 2024:
- 2024 on väga hea aeg ehitamiseks - ✔
- Materjalide hinnad on stabiilsed ja pigem kerkivad natuke kui langevad - ✔
- Materjalide saadavus on väga hea - ✔
- Ehitajate saadavus on väga hea - ✔
- Ehitustööde maksusmus langeb 2024 - ✔
Tsiteerides klassikuid: “Pole paha”.
Sarnaselt 2024 tõotab taas tulla hea aasta ehitamiseks, kuid juba väikeste “aga”-dega.
Aasta alguses on kõik “tähemärgid” soosivad – hinnad all, saadavus suurepärane, ehitajad saadaval, ehitajatel hinnad all. Kevadel me näeme suuremat elavnemist krohvitavate fassaadide turul (ETICS), sest valitsus paiskas turule riigi raha, mis on mõeldud korterelamute soojustamiseks.
Siin kohal tunnen vajadust käiku lasta taas ühe kuulsa mehe tsitaadi: “Aplodeerida poliitikule, et ta ehitas haigla, kooli või teed on sama nagu aplodeerida ATM-ile, et ta sulle raha väljastas”
– ja sellegi poolest oleme tänulikud, et antud investeering/toetus läheb inimeste jaoks arusaadavasse kohta - korterelamute väärtus kasvab ja energiatarbimine väheneb, inimesed saavad väiksemaid küttearveid.
Raha ehitusturule paiskamine on vajalik ja kindlasti oleks võinud seda juba varem teha, sest raha on olnud olemas juba aastaid selleks tarbeks EU-st. Pigem on meil suur probleem, kas me saame eraldatud raha ettenähtud ajaks ära kulutada. Mõitslik oleks jaotada raha võimalikult pikale perioodile ühtalselt, mitte viimasel hetkel siis korraga suurem summa turule panna, mis taaskord segadust hakkab looma ja just seda me natuke kardamegi.
Kindlasti avaldab hoonete energiasäästuks eraldatud raha mõju laiemale ehitusmaterjalide valikule. Mõjutatud saab kindlastui kogu EPS, mitte ainult fassaad. Samuti suurem valik villasid, mitte ainult fassaadi villad. Miks? Põhjus on selles, et tootjatel on piiratud kogused mida nad toota saavad ja kui mahud on läbimüüdud siis koheselt hind tõuseb kogu tootevalikule.
Täpset mõju kogu ehitusmaterjalide sektorile hetkel ennustada oleks spekuleerimine ja seda ma siin kohal detailsemalt tegema ei hakkaks.
Üldiselt kui (krohvitavad) fassaadid välja jätta, siis muus osas peaks jätkuvalt soosima turg lõpptarbijat, ehitustööde tellijat/omanikku. Materjalide saadavus muus osas peaks siiski olema väga hea, ma olen täiesti veendunud, et 2025 näeme juba väikesi hinnatõuse kõikjal, sest 2024 tehti palju kahjumit ja pikalt nii edasi ei saa keegi rallit sõita.
Kõik olulised toormaterjalid nagu betoon, kivid, puit, soojustus, metall, samuti viimistlus, krohvid, santehnika, põrandakatted - tunduvad hetkeseisuga stabiilsed ja see soosib ehitamist. Siin, aga tuleb mängu veel üks suur jokker. Me kõik soovime, et sõda saaks läbi ja usume, et uhke lakaga härrasmees Ameerikast lööb korra majja ja ehk nii ka läheb 2025 aastal (pray). See, aga keerab ehitusmaterjalide turu peapeale, sest siis pikenevad järsult tarneajad, tõusevad hinnad ja me võime taaskord näha turgu, mis on tootja sõbralik, mitte enam tarbija sõbralik ja see pole hea enamikule meie kodanikest.
Ehitusturgu mõjutavad väga suurel määral ka Soome ja Rootsi, mis jätkuvalt on madalseisus ja 2025 võiks oodata ka Skandinaavia ehitusturu poolt asjade paremaks muutumist, mis teeb head Eesti ekspordile ja seega ühtlasi kogu Eesti riigi majandusele, mis teatavasti on juba aastaid languses (ja tõesti saab nii väita).
Veel üks oluline mõjutaja on kindlasti pank. Pangaintressid on hetkel languses ja spetsialistid ütlevad juba, et need langevad liiga aeglaselt, aga selge trend on alla ja see kindlasti soosib ehitamist.
Üldiselt tuleb 2025 hea aasta ehitamiseks ja seda just põhjusel, et kui võrdleme näiteks järgmise viie, kuni ma julgen väita isegi, kümne aastaga, siis kindlasti ei lähe ehitamine soodsamaks ning kindlasti ei ole materjalide ja ehitajate saadavus veel parem kui TÄNA, me oleme hetkel põhjas selles osas. Me ei suuda ette näha force-majeuri, kuid tavaolukorras saab see nii olema. Miks? Eestis on ühed madalaimad ehitusmaterjalide hinnad EU-s, jah meie palgatase on ka madal, aga hindade osas on selge suund ülesse, sest EU tootjad tahavad saavutada suht sarnaseid hinnatasemaid üle Euroopa, et vältida nö kolmnurk tehinguid (Näiteks: Poolas toodetud Isover saadetakse Eestisse ja siis müüakse tagasi Poola). Meie peame siin uskuma lihtsalt, et hetkel on ülemineku periood ja kõigil ongi raske, aga usume, et palgad tulevad järgi. Kartma ei pea hinnatõusu, vaid madalat elatustaset ehk siis tsiteerides taaskord klassikuid maakeeli - ära karda suuri kulutusi vaid madalaid sissetulekuid!
Eesti ehitusturug kokkuvõttes 2025:
- Kuni kevadeni (märts-aprill) on suurepärased tingimused ehitamiseks - materjale jagub, hinnad on soodsad, tarned kiired, ehitajad saadaval ja mõistliku hinnaga.
- Märts-aprill hakkavad tõusma fassaadi soojustuse hinnad, mis võivad tõsta kogu soojustumaterjalide turuhindasid.
- (Fassaadi) soojustusmaterjalide saadavus läheb raskemaks, tarneajad pikenevad.
- Aasta alguses on palju hinnatõuse kuni aprillini, mis jäävad vahemikku 3-10%.
- Pangaintressid langevad edasi.
- Ei usu märkimisväärseid materjalide hinnalanguseid 2025 ega ka lähitulevikus.
- Kui krohvitud fassaadid välja jätta siis tundub, et on jätkuvalt hea aeg ehituses vähemalt esimesel poolaastal.
- 2025 teisel poolaastal usume hinnatõusu ja tarneaegade väikest pikenemist.
- Kokkuvõttes – usun, et 2025 on veel viimane VÄGA HEA aasta ehituseks, sealt edasi ei ole näha, et midagi hullu juhtub, aga kindlasti ehitamine läheb natuke kallimaks ja materjalide hanget tuleb pikemalt ette planeerida.
Konto
Loo konto