Puust ja punaseks "mis on mis" nö rahvasuus vahtplast soojustusmaterjalide turul.
Ülevaade toodetest: PIR, EPS, XPS ja PUR.
Sageli aetakse segamini erinevate soojusisolatsioonide tehnilised omadused. Eelkõige tekitab segadust või isegi teadmata erinevused plastipõhiste soojusisolatsioonide vahel. Isolatsioonimaterjalidel on sarnased nimetused, mis ei tee erinevate isolatsioonitüüpide tuvastamist lihtsaks.
Mõnel juhul nimetatakse erinevaid plastipõhiseid isolatsioone ühiselt „cellplastiks“ ehk eesti keeles vahtplast, vahtisolatsioon vmt. See on täiesti ebapiisav viis erinevate materjalide eristamiseks, eriti tuleohutuse seisukohast.
Polüuretaan ja polüstüreen on peamised materjalid, mida kasutatakse hoonete soojusisolatsiooniks.
Erinevad polüuretaani liigid on PUR (polüuretaan) ja PIR (polüisotsüanuraat). PIR-i keemiline reaktsioon toimub kõrgemal temperatuuril kui PUR-i puhul, mis on parandanud soojustuse soojusisolatsiooni ja tulekindlust. PUR-tüüpi polüuretaani ei kasutata tavaliselt enam hoonetes soojusisolatsioonina. Eestis pakuvad seda peamiselt suuresti isehakanud keemikud puristajad, kes interneti avarustes räägivad tootest kui imeasjast, reaalsuses üritatakse müüa midagi, mida ehitusvaldkonna spetsialistid, järelevalve ja insenerid koolitustel heaks ei kiida. Kui aus olla siis mingil põhjusel isegi ei taheta kuulda midagi PUR kasutamisest. PUR leiab veel täna laialt kasutamist sandwich paneelide sees.
Erinevad polüstüreeni isolatsioonitüübid on EPS (paisutatud polüstüreen) ja XPS (ekstrudeeritud polüstüreen). Need on ilmselt kõige tuntumad. XPS eeliseks on EPSi ees suurem survetugevus ja väiksem veeimavus.
Polüuretaan (PIR) on termiliselt kõvastuv materjal, nagu polüstüreen (EPS ja XPS) on termoplastiline materjal. See tähendab, et polüuretaani (PIR) ei saa kuumuse toimel ümber vormida, samas kui polüstüreen (EPS ja XPS) hakkab pehmenema või kaotab oma kuju temperatuuril 70-100 °C. PIR-polüuretaan peab lühikest aega vastu temperatuurile kuni 250 °C.
Kui PIR on tules, hakkab pind karboniseeruma. Pinna karboniseerumine kaitseb isolatsioonikihti ja muid isolatsioonikihi all olevaid struktuure. PIR-i tulekahju käitumist võib võrrelda puidu omaga, kuid PIR-i tulekoormus on oluliselt väiksem ja ta ei põle vaid söestub.
Kui EPS ja XPS põlevad, hakkavad nad sulama ja tilgutavad põlevaid tilkasid. XPS on tihedamasse vormi kokkusurutud polüstüreen, seega on selle tulekoormus veelgi suurem kui EPSi puhul.
Kuigi PIR on klassifitseeritud põlevmaterjaliks, pakub PIR väga head kaitset tulekahju eest. Peale selle on loomulikult soojusisolatsiooni kõige olulisem ülesanne tagada hea soojusisolatsioon. PIR on üks tõhusamaid üldkasutatavaid soojusisolatsioonimaterjale.
Konto
Loo konto